CNX722C200120W
DigiKey Part Number
CNX722C200120W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CNX722C200120W
Description
LED PNL IND RED CLEAR 25.60MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red Clear 120V 8mA Wire Leads - 6" (152.40mm)
EDA/CAD Models
CNX722C200120W Models
Category
Voltage
120V
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Current
8mA
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
0.91" (23.11mm)
Part Status
Active
Lens Size
25.60mm Dia
Type
LED
Lens Style
Round with Domed Top
Lamp Color
Red
Millicandela Rating
550mcd
Lens Color
Red
Termination Style
Wire Leads - 6" (152.40mm)