CNX722C500120W
DigiKey Part Number
CNX722C500120W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CNX722C500120W
Description
LED PNL IND GRN CLR 25.60MM LDS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green Clear 120V 8mA Wire Leads - 6" (152.40mm)
EDA/CAD Models
CNX722C500120W Models
Category
Voltage
120V
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Current
8mA
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
0.91" (23.11mm)
Part Status
Active
Lens Size
25.60mm Dia
Type
LED
Lens Style
Round with Domed Top
Lamp Color
Green
Millicandela Rating
924mcd
Lens Color
Green
Termination Style
Wire Leads - 6" (152.40mm)