LRS-100N2-48
DigiKey Part Number
1866-LRS-100N2-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRS-100N2-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 101W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
90.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC
Size / Dimension
5.08" L x 3.82" W x 1.18" H (129.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CB, CE, CQC, cURus, EAC, UKCA
Current - Output 1
2.1 A