QFS-052-04.25-L-D-A-GP-P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R323,62000
Datasheet
Image for QFS-052-04.25-L-D-A-GP-P is not available
QFS-052-04.25-L-D-A-GP-P
DigiKey Part Number
QFS-052-04.25-L-D-A-GP-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFS-052-04.25-L-D-A-GP-P
Description
CONN RCPT 104POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
104 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
QFS-052-04.25-L-D-A-GP-P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Mating Guide, Pick and Place
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
10mm, 11mm, 14mm
Number of Positions
104
Height Above Board
0.278" (7.06mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)