M83-LFT2FHN96-0000-000
DigiKey Part Number
M83-LFT2FHN96-0000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M83-LFT2FHN96-0000-000
Description
DATAMATE J-TEK 3-ROW FEMALE VERT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M83-LFT2FHN96-0000-000 Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
12.0µin (0.30µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tray
Insulation Height
0.328" (8.33mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
10.65mm
Number of Positions
Features
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
120V
Pitch - Mating
Applications
Automotive, General Purpose, Military
Number of Rows
3
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)