SE-1500-48
DigiKey Part Number
1866-4471-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SE-1500-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1502W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 180 ~ 264 VAC, 254 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
SE-1500-48 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
89%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
10.94" L x 7.00" W x 2.50" H (278.0mm x 177.8mm x 63.5mm)
Voltage - Input
180 ~ 264 VAC, 254 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
31.3 A