RSP-1000-48
DigiKey Part Number
1866-4219-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-1000-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1000W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
RSP-1000-48 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Size / Dimension
11.61" L x 5.00" W x 1.61" H (295.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
21 A