PBA1500T-48
DigiKey Part Number
1776-2543-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBA1500T-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 170 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Enclosed
Size / Dimension
10.55" L x 7.01" W x 2.40" H (268.0mm x 178.1mm x 61.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Input
170 ~ 264 VAC
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
48V
Base Product Number
Current - Output 1
35 A