SE-1000-48
DigiKey Part Number
1866-4465-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SE-1000-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 998W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 254 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
SE-1000-48 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
89%
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Size / Dimension
10.94" L x 5.00" W x 2.50" H (278.0mm x 127.0mm x 63.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 254 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
20.8 A