LRS-600-48
DigiKey Part Number
1866-LRS-600-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRS-600-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 600W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 255 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C (With Derating)
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 255 ~ 370 VDC
Size / Dimension
8.86" L x 4.88" W x 1.61" H (225.0mm x 124.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
48V