STF11NM50N is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Unit Price: R67,41000
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R15,16796
Datasheet
onsemi
onsemi
IXYS
Renesas Electronics Corporation
N-Channel 500 V 8.5A (Tc) 25W (Tc) Through Hole TO-220FP
STF11NM50N
DigiKey Part Number
497-12566-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STF11NM50N
Description
MOSFET N-CH 500V 8.5A TO220FP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STF11NM50N Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
547 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
25W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
470mOhm @ 4.5A, 10V