FDPF16N50 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 1 377
Unit Price: R64,46000
Datasheet
Similar
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 152 025
Unit Price: R26,17761
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 898
In Stock: 663
In Stock: 685
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 97
N-Channel 500 V 16A (Tc) 38.5W (Tc) Through Hole TO-220F-3
FDPF16N50
DigiKey Part Number
FDPF16N50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDPF16N50
Description
MOSFET N-CH 500V 16A TO220F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1945 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
38.5W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-220F-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 8A, 10V