IXTP12N50PM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R14,88115
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Unit Price: R15,97423
Datasheet
onsemi
Vishay Siliconix
Vishay Siliconix
In Stock: 8
STMicroelectronics
N-Channel 500 V 6A (Tc) 50W (Tc) Through Hole TO-220-3
IXTP12N50PM
DigiKey Part Number
IXTP12N50PM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTP12N50PM
Description
MOSFET N-CH 500V 6A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
29 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1830 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
50W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
500mOhm @ 6A, 10V