GRM21BC72A105KE01K
DigiKey Part Number
490-GRM21BC72A105KE01KTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRM21BC72A105KE01KCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRM21BC72A105KE01KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM21BC72A105KE01K
Description
CAP CER 1UF 100V X7S 0805
Detailed Description
1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
GRM21BC72A105KE01K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)