GRJ21BC72A105KE11K
DigiKey Part Number
490-GRJ21BC72A105KE11KTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRJ21BC72A105KE11KCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRJ21BC72A105KE11KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRJ21BC72A105KE11K
Description
CAP CER MLCC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRJ21BC72A105KE11K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.059" (1.50mm)