RSP-1600-48 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 10
Unit Price: R16 535,90000
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
RSP-1600-48
DigiKey Part Number
1866-4239-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-1600-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1608W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RSP-1600-48 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
93%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension
11.81" L x 3.35" W x 1.61" H (300.0mm x 85.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
33.5 A