24281-31PG-300 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Conxall/Switchcraft
In Stock: 0
Unit Price: R437,14960
Datasheet
Parametric Equivalent
Conxall/Switchcraft
In Stock: 0
Unit Price: R356,52260
Datasheet
Image for 24281-31PG-300 is not available
24281-31PG-300
DigiKey Part Number
24281-31PG-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
24281-31PG-300
Description
CONN RCPT MALE 31POS GOLD SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
EDA/CAD Models
24281-31PG-300 Models
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Ingress Protection
Weathertight
Connector Type
Shielding
Number of Positions
31
Current Rating (Amps)
2.3A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
600V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut, Flange
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C