DRC60US48
DigiKey Part Number
1470-DRC60US48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC60US48
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 60W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 1.25A
Category
Voltage - Isolation
4 kV
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
91%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Adjustable Output, Universal Input
Input Type
AC
Size / Dimension
2.28" L x 2.05" W x 3.65" H (58.0mm x 52.0mm x 92.7mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
TUV, UL
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output (Max)
1.25A
Base Product Number
Power (Watts)
60W