DNR60US48
DigiKey Part Number
1470-1106-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNR60US48
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 60W
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 1.25A
Category
Power (Watts)
60W
Manufacturer
XP Power
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
89%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC or DC
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.53" L x 1.59" W x 3.54" H (115.0mm x 40.5mm x 90.0mm)
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Min)
90V
Standard Number
DC Voltage - Input (Max)
375V
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
48V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.25A