VJ0402A100FXAAC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 3 387 797
Unit Price: R1,64000
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Unit Price: R5,07000
Datasheet
10 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
VJ0402A100FXAAC
DigiKey Part Number
VJ0402A100FXAAC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0402A100FXAAC
Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0402A100FXAAC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)