KGM05ACG1H100FH is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Unit Price: R0,91442
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Unit Price: R0,75065
Datasheet
Direct
Murata Electronics
Direct
Vishay Vitramon
Walsin Technology Corporation
YAGEO
KEMET
KEMET
YAGEO
10 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
KGM05ACG1H100FH
DigiKey Part Number
478-KGM05ACG1H100FHTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM05ACG1H100FHCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM05ACG1H100FHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM05ACG1H100FH
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM05ACG1H100FH Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)