TPS7A8500ARGRT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPS7A8500ARGRT |
Description | IC REG LINEAR POS ADJ 4A 20-VQFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable/Programmable 1 Output 4A 20-VQFN (3.5x3.5) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TPS7A8500ARGRT Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 4 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply (Max) 6 mA |
Part Status Active | PSRR 42dB ~ 25dB (10kHz ~ 500kHz) |
Output Configuration | Control Features Enable, Power Good, Soft Start |
Output Type | Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
Number of Regulators 1 | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Voltage - Input (Max) 6.5V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.8V | Package / Case 20-VFQFN Exposed Pad |
Voltage - Output (Max) | Supplier Device Package 20-VQFN (3.5x3.5) |
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 4A | Base Product Number |