LM140LAH-12
DigiKey Part Number
296-41163-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM140LAH-12
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-3
EDA/CAD Models
LM140LAH-12 Models
Current - Quiescent (Iq)
3 mA
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
4.5 mA
PSRR
72dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
35V
Package / Case
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Supplier Device Package
TO-3
Voltage Dropout (Max)
2V @ 1A