LM120H-12
DigiKey Part Number
296-50310-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM120H-12
Description
IC REG LINEAR -12V 200MA TO3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output 200mA TO-3
EDA/CAD Models
LM120H-12 Models
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Packaging
Bulk
PSRR
64dB (120Hz)
Protection Features
Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C