CUS100ME-12/U
DigiKey Part Number
285-CUS100ME-12/U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS100ME-12/U
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS100ME-12/U Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
94%
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.57" L x 2.52" W x 1.57" H (116.0mm x 64.0mm x 39.7mm)
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output 1
8.33 A