CUS100ME-12/B
DigiKey Part Number
285-CUS100ME-12/B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS100ME-12/B
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS100ME-12/B Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
94%
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Baseplate, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.57" L x 2.34" W x 1.35" H (116.0mm x 59.4mm x 34.2mm)
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output 1
8.33 A