STPS160H100TV is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 277
Unit Price: R596,85000
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Unit Price: R614,36000
Datasheet
SMC Diode Solutions
In Stock: 22
Diode Array 2 Independent 100 V 80A Chassis Mount ISOTOP
STPS160H100TV
DigiKey Part Number
497-2723-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS160H100TV
Description
DIODE MOD SCHOTT 100V 80A ISOTOP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 80 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Schottky
Package / Case
ISOTOP
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
ISOTOP®
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
80A