SK2S160-100
DigiKey Part Number
1655-2108-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SK2S160-100
Description
DIODE MOD SCHOTT 100V 80A SOT227
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 100 V 80A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 80 A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 mA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Schottky
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOT-227
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
80A