STF23NM50N is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R38,39370
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 896
Unit Price: R82,95000
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 1 403
Renesas Electronics Corporation
Infineon Technologies
N-Channel 500 V 17A (Tc) 30W (Tc) Through Hole TO-220FP
STF23NM50N
DigiKey Part Number
497-12573-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STF23NM50N
Description
MOSFET N-CH 500V 17A TO220FP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STF23NM50N Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1330 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
30W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 8.5A, 10V