IPA50R190CEXKSA2
DigiKey Part Number
IPA50R190CEXKSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA50R190CEXKSA2
Description
MOSFET N-CH 500V 18.5A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 18.5A (Tc) 32W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPA50R190CEXKSA2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 510µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
47.2 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1137 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
32W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
13V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 6.2A, 13V