SDN5-24-100P
DigiKey Part Number
2106-SDN5-24-100P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDN5-24-100P
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
Category
Voltage - Output 1
24V
Current - Output (Max)
5A
Series
Power (Watts)
120W
Efficiency
88%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, IP20
AC Voltage - Input
85 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.55" L x 2.56" W x 4.88" H (115.6mm x 65.0mm x 124.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
210V
Approval Agency
CE, cULus, cURus
DC Voltage - Input (Max)
375V