SDN2.5-24-100P
DigiKey Part Number
2106-SDN2.5-24-100P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDN2.5-24-100P
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 2.5A
Category
Voltage - Output 1
24V
Manufacturer
SolaHD
Current - Output (Max)
2.5A
Series
Power (Watts)
60W
Packaging
Bulk
Applications
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
87.5%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.55" L x 1.97" W x 4.88" H (115.6mm x 50.0mm x 124.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
90V
Approval Agency
CE, cULus, cURus
DC Voltage - Input (Max)
375V