SDN10-24-480C
DigiKey Part Number
2106-SDN10-24-480C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDN10-24-480C
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Category
Voltage - Output 1
24V
Current - Output (Max)
10A
Series
Power (Watts)
240W
Efficiency
91%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, IP20
AC Voltage - Input
320 ~ 540 VAC
Size / Dimension
4.36" L x 2.36" W x 4.85" H (110.7mm x 59.9mm x 123.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
550V
Approval Agency
CE, cULus, cURus, EAC
DC Voltage - Input (Max)
650V