SDN 20-24-480CD
DigiKey Part Number
2106-SDN20-24-480CD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDN 20-24-480CD
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Category
Voltage - Output 1
24V
Manufacturer
SolaHD
Current - Output (Max)
20A
Series
Power (Watts)
480W
Packaging
Bulk
Applications
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
93%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP20
AC Voltage - Input
320 ~ 540 VAC
Size / Dimension
4.98" L x 3.42" W x 4.85" H (126.5mm x 86.9mm x 123.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
550V
Approval Agency
CE, cULus, cURus, EAC
DC Voltage - Input (Max)
650V