PG0087.683NL
DigiKey Part Number
553-3092-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG0087.683NL
Description
FIXED IND 68UH 430MA 710 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Inductor 430 mA 710mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PG0087.683NL Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
710mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
13MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Current - Saturation (Isat)
430mA
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)