SRR5018-680Y
DigiKey Part Number
118-SRR5018-680YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR5018-680YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR5018-680YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR5018-680Y
Description
FIXED IND 68UH 400MA 850 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 400 mA 850mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR5018-680Y Models
DC Resistance (DCR)
850mOhm Max
Series
Q @ Freq
9.9 @ 2.52MHz
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
12MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
500mA