EEH-ZA1V220R
DigiKey Part Number
P15451TR-ND - Tape & Reel (TR)
P15451CT-ND - Cut Tape (CT)
P15451DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZA1V220R
Description
CAP ALUM HYBRID 22UF 20% 35V SMD
Detailed Description
22 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 100mOhm 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEH-ZA1V220R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
22 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C