APXG250ARA220ME61G
DigiKey Part Number
565-4535-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-4535-1-ND - Cut Tape (CT)
565-4535-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXG250ARA220ME61G
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APXG250ARA220ME61G Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
2.45 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Capacitance
22 µF
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm