16SVPT560MX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Unit Price: R37,30000
Datasheet
560 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 18mOhm 20000 Hrs @ 105°C
16SVPT560MX
DigiKey Part Number
10-16SVPT560MXTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-16SVPT560MXCT-ND - Cut Tape (CT)
10-16SVPT560MXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SVPT560MX
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
195 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.9 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
560 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm