OD8038-24HHBIP68 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Orion Fans
In Stock: 0
Unit Price: R275,01204
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 80.2 CFM (2.25m³/min) 2 Wire Leads
Orion Fans presents - What does IP68 mean?
OD8038-24HHBIP68
DigiKey Part Number
OD8038-24HHBIP68-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8038-24HHBIP68
Description
FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD8038-24HHBIP68 Models
Category
Noise
52.0dB
Mfr
Power (Watts)
10.8 W
Packaging
Box
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
38.00mm
Weight
0.461 lb (209.11 g)
Air Flow
80.2 CFM (2.25m³/min)
Current Rating (Amps)
0.450A
Static Pressure
0.780 in H2O (194.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C