Image for OD8038-24HHB is not available
OD8038-24HHB
DigiKey Part Number
1053-OD8038-24HHB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8038-24HHB
Description
Thermal Products
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 82.0 CFM (2.30m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
52.2dB(A)
Series
Power (Watts)
10.8 W
Packaging
Bulk
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.450A
Air Flow
82.0 CFM (2.30m³/min)
Voltage Range
15 ~ 26VDC
Static Pressure
0.780 in H2O (194.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C