MM5Z4V3T1G
DigiKey Part Number
488-MM5Z4V3T1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-MM5Z4V3T1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-MM5Z4V3T1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM5Z4V3T1G
Description
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.3 V 500 mW ±7% Surface Mount SOD-523
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MM5Z4V3T1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±7%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms