FCH085N80-F155
DigiKey Part Number
FCH085N80-F155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCH085N80-F155
Description
MOSFET N-CH 800V 46A TO247
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 46A (Tc) 446W (Tc) Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCH085N80-F155 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 4.6mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
255 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10825 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
446W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
85mOhm @ 23A, 10V