SIHG33N60EF-GE3
DigiKey Part Number
742-SIHG33N60EF-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHG33N60EF-GE3
Description
MOSFET N-CH 600V 33A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 33A (Tc) 278W (Tc) Through Hole TO-247AC
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
155 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3454 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
278W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AC
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
98mOhm @ 16.5A, 10V