OSTVQ103150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R57,64300
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 1 612
Unit Price: R79,51000
Datasheet
Würth Elektronik
In Stock: 230
Altech Corporation
Altech Corporation
Amphenol Anytek
Image for OSTVQ103150 is not available
OSTVQ103150
DigiKey Part Number
OSTVQ103150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVQ103150
Description
TERM BLK 10P SIDE ENT 3.81MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Part Status
Active
Housing Material
Thermoplastic
Number of Levels
1
Contact Material - Plating
Brass
Positions Per Level
10
Clamp Material - Plating
Brass
Pitch
0.150" (3.81mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Current
10 A
Screw Thread
M2
Voltage
300 V