EDZ602/10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R57,10762
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 1 612
Unit Price: R79,51000
Datasheet
Würth Elektronik
In Stock: 230
Altech Corporation
Altech Corporation
Amphenol Anytek
Image for EDZ602/10 is not available
EDZ602/10
DigiKey Part Number
EDZ602/10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZ602/10
Description
TERM BLK 10P SIDE ENT 3.81MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole
Category
Wire Gauge
16-30 AWG
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Positions Per Level
10
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.150" (3.81mm)
Clamp Material - Plating
Copper
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
10 A
Screw Thread
M2
Voltage
300 V