PSMN3R4-30BLE,118
DigiKey Part Number
1727-1102-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1102-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1102-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN3R4-30BLE,118
Description
MOSFET N-CH 30V 120A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 120A (Tc) 178W (Tc) Surface Mount D2PAK
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.15V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
81 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4682 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
178W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.4mOhm @ 25A, 10V