PNE20020EXDX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PNE20020EXDX |
Description | DIODE STANDARD 200V 2A SOD323HP |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 200 V 2A Surface Mount SOD323HP |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Reverse Recovery Time (trr) 25 ns |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Reverse Leakage @ Vr 75 nA @ 200 V |
Part Status Active | Capacitance @ Vr, F 10pF @ 4V, 1MHz |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 2A | Supplier Device Package SOD323HP |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.085 V @ 2 A | Operating Temperature - Junction 175°C |