PNE20020EXD-QX
DigiKey Part Number
1727-PNE20020EXD-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PNE20020EXD-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PNE20020EXD-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNE20020EXD-QX
Description
DIODE STANDARD 200V 2A SOD323HP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 2A Surface Mount SOD323HP
Current - Reverse Leakage @ Vr
75 nA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
10pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
2A
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.085 V @ 2 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
175°C