PRG21BC2R2MM1RK
DigiKey Part Number
490-PRG21BC2R2MM1RKTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-PRG21BC2R2MM1RKCT-ND - Cut Tape (CT)
490-PRG21BC2R2MM1RKDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRG21BC2R2MM1RK
Description
PTC RESET FUSE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 27V 220 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRG21BC2R2MM1RK Models
Category
Current - Max
15 A
Manufacturer
Murata Electronics
Resistance - 25°C (Typ)
2.2 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Type
Ceramic
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Max
27V
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
220 mA
Approval Agency
TUV, UL, VDE
Current - Trip (It)
500 mA